İsportadan Gözlük Almayın !

No comments yet

isportaYaz sezonu öncesi işportaya çıkan güneş gözlüklerinin göz sağlığını tehdit ettiğini belirten uzmanlar, bu gözlükleri tercih edenleri uyardı.

Polarize cam olması gereken bölümü plastik veya plastik katkılı maddeden yapılan işporta gözlükleri tercih edenleri uyaran Dünyagöz Antalya Hastanesi Başhekimi Dr. Hakan Sivrikaya, “Gözleri korumak isterken daha büyük kalıcı zararlar verebilirsiniz” dedi. İşporta güneş gözlüklerinin ucuzluğuna kanmamak gerektiğini vurgulayan Dr. Sivrikaya, 30- 40 liraya alınan işporta gözlüklerin kullanıcının cebine uygun gelebileceğini, fakat gözlere küçümsenmeyecek derecede zarar verdiğini kaydetti.

Gözlük kullanılması kadar kullanılan gözlüğün kalitesinin de büyük önem taşıdığını belirten Dr. Sivrikaya, “Yeterli UV koruması olmayan güneş gözlükleri, kişiye faydadan çok zarar getirir. Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Güneş gözlüğü kesinlikle işportadan veya seyyar satıcıdan alınmamalı. Bu gözlüklerin özellikle çocuklara takılması büyük risktir. Güneşe karşı uygun gözlük kullanmayan kişinin retinasına ulaşan zararlı ışınların miktarı da artar” diye konuştu.

Güneşin zararlı ışınlarını polarize camlı gözlüklerin süzdüğünü ve ışığı gözün kornea tabakasına ulaşmadan yumuşattığını vurgulayan Dr. Hakan Sivrikaya, “Özellikle Antalya ve Kıbrıs gibi güneşi yoğun hisseden bir bölgede yaşıyorsanız mutlaka ve mutlaka orijinal gözlük kullanmalısınız. İşporta gözlükler gözü korumak yerine güneş ışınının zararını ikiye katlayıp göze ulaştırıyor. Siz farkında olmadan gözleriniz yakıcı güneşin etkisinde kalıp kuruyor ve ileride doğabilecek göz problemlerini tetikliyor” dedi.

Güneş gözlüğü seçerken görünümden ziyade gözlüğün fonksiyonunun ön planda tutulması gerektiğini kaydeden Dr. Sivrikaya, şu önerilerde bulundu:

“Çerçevenin yeterli genişlikte olmasına, göze mümkün olduğunca yakın durmasına dikkat edilmeli. Bunun yanı sıra göz etrafını örten, yan ve üst siperliği olan çerçeveler tercih edilmeli. Güneş gözlüğünün camlarının homojen renkte olmasına ve lokal renk değişikliği olmamasına özen gösterilmeli. Çok koyu renkli camlar gözdeki kontrastı bozar ve görme keskinliğini azaltır.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir