Gözlüğün Tarihçesi

No comments yet

Gözlüğün tarihçesine gittiğimizde, 8.yy’a kadar dayandığını görebiliyoruz. Görme bozukluğunu gidermek amaçlı kullanılan mercekler sayesinde, daha iyi bir şekilde görebilmek mısırlılar sayesinde mümkün olabilmişti. Makas tarzında sadece basit merceklerin kullanıldığı o zamanlardan bu zamanlara çok şey değişti ve dolayısıyla gözlük modelleri de yıllar içinde elbette çok değişti.

Farklı çerçeveler, farklı camlar derken epey bir evrim geçirdi de diyebiliriz. Hatta lens kullanımının rahatlığı söz konusu olunca kimileri için de demode olduğu bile söylenebilir.

Gözlük mü lens mi daha kullanışlı daha rahat ikilemi elbette tercihe kalmış bir konu fakat gerek sağlık açısından gerekse aksesuar olarak kullanmayı sevenler tarafından da tutulsa da gözlüğün kullanım amaçları da yıllar içinde bir o kadar genişledi ve gerek güneş gözlüğü gerekse yüzücü, gerekse 3D film gözlüğü ve gerekse de kişisel koruyucu donanım olarak hayatımızda yer almaya başladı.

Yıllar içerisinde gözlük modasının ise nasıl değiştiğini ve ne aşamalar geçirdiğini görmek için gelin aşağıdaki videolarımıza göz atalım ve sizin favorinizin hangi yıllar olduğunu bulalım!


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir